יצרני הרכב לא יעמדו ביעד פליטת ה- CO2

יצרני הרכב לא יעמדו ביעד פליטת ה- CO2

 

יצרני הרכב האירופאים לא יעמדו ככל הנראה ביעד הוולונטרי השאפתני שהציבו לעצמם בתחום פליטת ה-  CO2לשנת 2008. גז ה-  CO2נפלט, כידוע, בעת בעירת חומר דליק. חומר זה אומנם איננו נחשב כרעיל אך הוא אחד מהגורמים העיקריים להתחממות כדור הארץ. מכיוון שכך, כבר בשנת 1997 הוסכם בוועידת קיוטו שכל המדינות תתרומנה את חלקן להפחתת הגזים שגורמים להתחממות כדור הארץ, כאשר מדינות השוק המשותף ניצבו בראש החותמים על האמנה הבין-לאומית.

הפחתה משמעותית בפליטת ה-  CO2ניתן להשיג ע"י יישום של טכנולוגיות חדשות במנועים ובמערכות ההזרקה, כך ששריפת הדלק תהיה אופטימלית. במקביל, יצרני הרכב מסוגלים להפחית את צריכת הדלק ע"י תכנון חכם של הרכב, תכנון שבא לידי ביטוי במבנה אווירודינמי, ממדים פיזיים קטנים ושימוש בחומרים קלי משקל (כגון אלומיניום, מגנזיום וחומרים מרוכבים), וזאת על חשבון חלקי הפלדה הכבדים.

הבעיה היא ששיפורים שכאלו כרוכים בהשקעות גבוהות מאוד, והחסכון שמושג בצריכת הדלק הוא לרוב זניח. מכיוון שכך, היצרנים מעריכים שיהיה קשה מאוד להגיע לרמת פליטה ממוצעת של 140 גרם לק"מ בשנת  , 2008וזאת            כשמדובר בהפחתה של 15% בפליטה בהשוואה לשנת 2002 (165 גרם לק"מ). כשהוצב היעד, בשנת 1998, נקבעו גם היעדים ארוכי הטווח, ובהם פליטת  CO2בשיעור של 120 גרם לק"מ בשנת 2012.

יצרני הרכב מצידם טוענים שהלקוחות האירופאים משנים את העדפות שלהם בכל הקשור לרכישת כלי רכב חדשים. יותר ויותר לקוחות מעדיפים לרכוש רכבי שטח שידועים בזלילת הדלק שלהם, וזאת על חשבון כלי רכב משפחתיים וקומפקטיים. התוצאה בפועל היא שקשה מאוד לרדת בפליטת ה- CO2, מאחר והיא מחושבת לפי ממוצע כלי הרכב החדשים שנמכרו. בנוסף לכך, הלקוחות דורשים כיום לאבזר את כלי הרכב במיטב המערכות האלקטרוניות, במתקני הנוחות ובשפע של אביזרים

בטיחותיים, והללו מכבידים על משקלו של הרכב. מכיוון שכך הדיאטה החיצונית 'נספגת' בתוספת האבזור של הרכב המודרני.

ברנו טוענים כי היעד שהוצב לשנת 2012 איננו יעד פרקטי. מנהלי החברה טוענים כי הם מקדימים את לו"ז הפחתת המשקל, אולם המשימה הולכת ונהיית סבוכה מאחר והדיאטה 'הקלה' היא כבר מאחורנו. יצרני הרכב עמדו עד כה ביעדים בעיקר עקב המעבר ההמוני (והבלתי צפוי מראש) למנועי דיזל. הללו צורכים פחות דלק לק"מ נסיעה, וכך הם תורמים להפחתה הממוצעת בכמות הדלק הנצרכת ובפליטת ה- .CO2  אם מוסיפים לכך את השיפור העצום שחל בשנים האחרונות במנועי הדיזל ובצריכת הדלק שלהם, הרי שקל להבין מדוע היה קל ליצרני הרכב לעמוד ביעדים.

להערכת המומחים בענף, רק קבוצת ( PSAפיג'ו וסיטרואן) תעמוד ביעד לשנת 2008, מאחר והיא נחשבת לחברה המובילה בטכנולוגיית מנועי הדיזל באירופה. שאר יצרני הרכב טוענים שעלות יישום הטכנולוגיות החדישות שמטרתן לחסוך בדלק היא כה גבוהה, עד שהם לא יוכלו לעמוד בתחרות מול המתחרים האסייתיים (שאינם מחויבים ליעדים האירופאים). למותר לציין שבמועצת השוק האירופאי לא אוהבים את הנסיגה של יצרני הרכב מהיעדים שהוצבו בתחום פליטת ה-  . CO2מדובר אומנם ביעדים וולונטריים שאינם מגובים כרגע בתקינה, אולם במועצת השוק מבטיחים לחוקק תקנות מרתיעות, לנקוט בסנקציות כנגד מזהמים, ומנגד - לתת הנחות מיסוי על דגמים שמוגדרים 'כנקיים'.

מתוך- אתר רכב ותחבורה

הדפסשלח לחבר
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד