הקץ לחשיפה (10.03.05)
הקץ לחשיפה

ועדת הכלכלה עומדת להחליט על היתר להכהות את חלונות הרכב האחוריים על-ידי ציפוי מיוחד. חסל סדר מגבות מתנופפות?
שיה אגוזי

לידיעת נוסעי המושב האחורי, אחמ"ים בתפקיד, סלב'ס בהתהוות ובעלי עור רגיש. משרד התחבורה בא לקראתכם, ועומד להקל על המעוניינים בציפוי כהה לחלונות. גם נגד קרינת שמש, גם נגד עיניים סקרניות. בינתיים כולם שמחים. המשטרה אינה מתנגדת, יצרני הציפויים משפשפים ידיים בהנאה לקראת הקיץ הקרוב, בעלי מכוניות מרוצים והורים לפעוטות מברכים.

 

רק בישראל

 

בישראל שטופת השמש, מקובל לראות מגבות או בגדים המכסים באמצעים שונים את חלונות הרכב האחוריים. במרבית המקרים מדובר בהורים המנסים להגן כך על ילדיהם הצעירים מפני קרניים חורכות. יש כמובן פתרון אחר. רכישת רכב חדש עם חלונות כהים יחסית, פתרון רלוונטי לקהל מאוד מצומצם. ציפוי כהה לשמשות הרכב - עניין הרבה פחות יקר - אינו חוקי אצלנו. משרד התחבורה התעקש עד עתה על תקנה 356 ד' האומרת כי "לא יירשם רכב או יחודש רישיונו של רכב, שהשמשות המותקנות בו, כולן או מקצתן, צופו בחומר ציפוי. בין בהתזה, בין בהדבקה ובין בכל דרך אחרת".


זה לא חוקי. אנחנו מתכוונים לשמשות, לא לשום דבר אחר (צילום: שיה אגוזי)

 

אריק אמיר, בעל חברה לציפוי שמשות, ניהל עד עתה מלחמת חורמה כדי לשנות את התקנה. "אני בקשר עם משרד התחבורה כבר שש שנים", אומר אמיר. "ניסיתי להסביר להם כי התקנה הזו ישנה, משנת 72. אז עוד חשבו שציפוי כהה מעוות את המראה. לא עזר שהסברתי כי נכון להיום, ציפוי שמשה זה בדיוק כמו משקפי שמש. לא עזר שהבאתי להם נתונים המוכיחים כי הציפוי דוחה 99% מהקרינה האולטרה סגולית, ומוריד משמעותית את הטמפרטורה ברכב".

 

"בקיץ, החום בתא הנוסעים של רכב באילת עשוי להגיע ל-60 מעלות. עם ציפוי זה עשוי לקטון בחצי. מעבר לכך, ולנוחות הנהיגה והנסיעה בכלל, הורדת הטמפרטורה מקלה על עבודת המזגן וחוסכת כך גם בדלק. באוסטרליה, מדינה עם בעיות קרינה קיצוניות, העניין מקובל. בארצות קרות כמו רוסיה או בארה"ב, מותר לשים ציפוי ללא כל בעיה. רק בישראל, במזרח התיכון הלוהט, לא מסכימים לשנות את התקנה הישנה. זה אבסורד, בהתחשב בעובדה שמותר לשים וילונות בד החוסמים את שדה הראיה".

 

עומדים לשנות

 

אמיר טוען כי לפני שנתיים הודיע משרד התחבורה ששינוי התקנה המיושנת כבר בדרך. אלא ששום דבר לא קרה. ולפתע, קיבל הודעה על התיקון לתקנה. הנוסח החדש המוצע הוא "לא יירשם רכב או יחודש רשיונו של רכב, שהשמשה הקדמית והאחורית והשמשות שליד המושבים הקדמיים המותקנות בו, צופו בחומר ציפוי, בין בהתזה, בין בהדבקה ובין בכל דרך אחרת". שימו לב, לא כל השמשות אסורות בציפוי, אלא רק הקדמית, האחורית והשתיים לצדי הנהג. המותרות יהיו השתיים מאחור.

 

ממשרד התחבורה נמסר לנו כי שינוי התקנה מאפשר לצפות את השמשות האחוריות (של הנוסעים לא את השמשה האחורית), מאחר והדבר אינו גורם להפרעה בראות. מעבר לכך, מסביר המשרד כי "ציפוי השמשות האחוריות ימנע כניסה של שמש לתוך המכונית, במיוחד ליושבים במושב האחורי".

 

מה אומרים במשטרה? נצ"מ משה בן זיקרי, ראש מחלקת התנועה במשטרה, התפלא לשמוע על השינוי המוצע. הוא לא הכיר אותו לפני שפנינו אליו להתייחסות. הוא גם אינו מגלה התנגדות. "לא נתנגד לשינוי שמשרד התחבורה מציע. על פניו זה לא נראה בעייתי. בכל מקרה, לאישור ציפוי עתידי של חלונות קדמיים או של שמשה אחורית לא נסכים, כדי ששדה הראיה לא יקטן".

 

רק לפני שאתם רצים למתקין ציפויים, כדאי שתדעו שהתקנה האמורה בפירוש לא נכנסה עדיין לתוקף. היא מונחת על שולחן ועדת הכלכלה, יחד עם מספר תקנות תעבורה חדשות נוספות, וטרם אושרה. גם לאחר שתאושר בוועדה, מחויב שר התחבורה לחתום עליה, ורק אז, היא תכנס לתוקף תוך 30 יום. עד אז, קחו בחשבון, הנהיגה ברכב בעל חלונות מצופים אינה חוקית.

 


הדפסשלח לחבר
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד