אתם תקבעו את ירידת הערך

אתם תקבעו את ירידת הערך

 

בית הדין לתביעות קטנות בתל אביב: לבעלי רכב תהיה זכות להוכיח בעצמם את גובה ירידת הערך לאחר תאונה, גם בניגוד לחוות דעת השמאי
בני ברק

 

עברתם תאונה וחברת הביטוח קבעה ירידת ערך לא מספקת? קורה, בעיקר כאשר שמאי חברת הביטוח נצמד לירידת ערך טכנית, ואינו מתחשב בירידת הערך המסחרית-כלכלית. אתם לא חייבים להסתפק בכך. בית המשפט קבע כי קביעת השמאי מהווה בסיס בלבד, ובעל הרכב רשאי להוכיח כי בפועל, ירידת ערך המכונית שביטח גבוהה יותר.

 

ועדת ששון היא בסיס

 

"לירידת ערך טכנית שקובעים שמאי חברת ביטוח למכונית, אין קשר הכרחי לירידת הערך המסחרית-כלכלית (מחיר השוק, במילים אחרות) שלה. שמאות

חברת הביטוח היא רק אחד הכלים, לאו דווקא המכריע או הבלעדי, להערכת מציאות שיצרה תאונה". כך קבע השבוע השופט גבריאל שטרסמן מבית הדין לתביעות קטנות בתל אביב, בפסק דין שנתן בתביעה לתשלום ירידת ערך של מכונית שנפגעה בתאונה.

 

ירידת הערך הטכנית של המכונית נקבעת על ידי שמאי הרכב, לפי דוח ועדת ששון, שקובע את שיעורי ירידת הערך לחלקי הרכב שנפגעו בתאונה ותוקנו או הוחלפו. אלא שההערכות הטכניות אינן משקפות את ירידת הערך האמיתית של הרכב, שהיא כלכלית-מסחרית בסופו של דבר.

 

ביקורת על השמאי

 

בפסק הדין מתח השופט ביקורת על שמאי הרכב, שקובעים את ירידת הערך הטכנית, אך מתקשים לקבוע את ירידת הערך המסחרית. פסק דין זה מצטרף לפסק דין קודם של השופט רם וינוגרד מבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים, שקבע כי "אין כל בעיה לאפשר לבעל המכונית שניזוקה להוכיח את היקפה האמיתי של ירידת הערך בראיות, שאינו בהכרח חוות דעתו של השמאי".

 

במהלך הדיון העיד השמאי של החברה לביטוח ישיר, נגדה הוגשה התביעה, כי החברה סירבה לשלם לתובע את ירידת הערך הכלכלית-מסחרית לרכב שנפגע בתאונה. עם זאת, אמר השמאי: "לקוח פוטנציאלי הרוצה לרכוש את המכונית שניזוקה ואינו בעל ידע מקצועי ולא ראה את הנזק שנגרם למכונית לפני התיקון, ייתכן שיוותר על רכישת המכונית שניזוקה, אם ידע שהשלדה נפגעה. בעיני הציבור הרחב, רכב שעבר תאונה חשוד כרכב הנגוע בתקלות מסוימות ועל כן הוא מוערך פחות, גם אם אין סדקים על פניו".

 

ביקורת על חברות הביטוח

 

השופט שטרסמן מתח ביקורת על השמאים ונציגי חברות הביטוח "המנופפים בבתי המשפט במהדורה החדשה של דוח ועדת ששון כאילו היה לוחות הברית. באמצעותו הם מבקשים לא אחת לעמעם את השווי האמיתי של הנזק שנגרם לרכב הנפגע של התובע".

 

בית המשפט קבע עוד כי יש הפרש ממשי בין ירידת הערך הטכנית לבין ירידת הערך המסחרית-כלכלית של המכונית. "הסתמכותו של השמאי על המלצות ועדת ששון כדי להגיע לאומדן ירידת הערך שגויה, ואין בה ממש. ירידת הערך הטכנית ששמאי של חברת הביטוח קובע, יכולה להוות בסיס בלבד, ולא ממצא סופי לפסיקת גובה השיפוי ביחסים החוזיים בין המבוטח לחברת הביטוח. אין לאותה שמאות משקל מיוחד, אפילו כבסיס, ביחסי הנזיקין שבין הניזוק לבין המזיק (בתביעות צד ג', ב.ב)".

 

השופט חייב את חברת ביטוח ישיר לשלם לתובע את מלוא סכום ההפרש בין המחיר בו מכר את המכונית לאחר שתוקנה לבין מחירה במחירון הרכב - 5,500 שקל - בצירוף ריבית והצמדה.

 

הדפסשלח לחבר
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד