הגיע הזמן לאוויר נקי

משרד התחבורה הודיע על מעבר של כלי רכב במשקל 3.5 טון ומעלה, לתקן יורו 4 המחמיר לזיהום אוויר, שמונהג באירופה מאז שנת 2005
רועי צוקרמן

בשורה טובה לאיכות האוויר שלנו. החל ב-1 באוקטובר יחויבו כל המשאיות החדשות - במשקל כולל של 3.5 טון ומעלה - לעמוד בדרישות זיהום האוויר המחמירות של התקן האירופי המעודכן - יורו 4. תקן זה נכנס לתוקפו בשנת 2005 ביבשת הקלאסית, ונחשב למחמיר משמעותית מקודמיו בכל הנוגע לפליטת מזהמים ממערכת הפליטה של רכבי דיזל. זהו התקן המחייב עד לשנת 2008 לפחות, אז צפוי להיכנס לתוקפו ה"יורו 5".

 

המעבר לתקן יורו 4 יחייב לא רק את כלי הרכב בעמידה בתקנים המחמירים, אלא גם שיפור באיכות הסולר המשמש לתחבורה. ממשרד התחבורה נמסר כי כדי

צילום: עופר מאיר
 זיהום אוויר - יצטמצם תודות לתקן יורו 4 (צילום: עופר מאיר)

לעמוד בתקנות, יידרשו תשתית של סולר דל-גופרית או מתוסף באופן מיוחד בתחנות הדלק.

 

כדי להכין את הקרקע באופן מספק לקראת תקנות זיהום האוויר החדשות, הוקם צוות בינמשרדי הכולל חברים במשרד התחבורה, איכות הסביבה ומשרד התשתיות הלאומיות. גם איגוד חברות הדלק ואיגוד היבואנים, משתתפים בהכנות לקראת יישום תקן יורו 4 ב-1 באוקטובר.

 

עוד נמסר כי כדי להיערך בזמן לתקן, תחויב כל משאית הזקוקה לשינוי מבנה לפני עלייתה לכביש בעמידה בתקן כבר ב-1 באפריל. זאת, כדי למנוע מצב בו משאית בתקן הישן עולה לכביש אחרי ה-1 באוקטובר, משום שהתעכבה בהליכי שינוי המבנה. המעבר לתקן יורו 4 ייעשה כחצי שנה לאחר שנכנסה לתוקפה התקנה המחייבת בדיקת זיהום אוויר שנייה במבחן הרישוי השנתי. בדיקה זו נחשבת ליעילה ומחמירה מזו שהיתה נהוגה עד ליישומה, ב-27 במרץ , והיא מבוצעת לכל כלי רכב שיוצר בשנת 1995 ואילך.

05.04.06 YNET

הדפסשלח לחבר
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד