משרד התחבורה נלחם בזיהום - ואתם תשלמו
משרד התחבורה מודיע: החל מיום ב' הקרוב יוחמרו בדיקות זיהום האוויר במבחן הרישוי השנתי למכונית. והפתעה: תהיה התייקרות של 24 שקל במחיר ה"טסט", יהיה זיהום אוויר והלחץ יגבר...
רועי צוקרמן

אחרי שהודיע כי הדרך היחידה לפתור עבורנו את בעיית תאונות הדרכים היא בתשלום כפוי של אגרת-בטיחות חדשה, יוצא משרד התחבורה במבצע חדש, שדואג שוב לבריאותכם ובריאות בני המשפחה הקרובים לכם. עובדה. החל מיום שני הקרוב (27.3) יוחמרו בדיקות זיהום האוויר ממכוניות בעת מבחן הרישוי השנתי. מצוין, חוץ מכך שגם החלטה זו אינה מגיעה בחינם. החלטת משרד התחבורה קובעת כי כולנו ניאלץ לשלם תוספת של 24 שקל, "לכיסוי שעות עבודה נוספות ומכשור חדש". מישהו הרי חייב לממן את האוויר הנקי, לא כך? 


רוצים אוויר נקי יותר? תשלמו

 

לדברי המשרד, תקנת בדיקות הזיהום המחמירות נולדה כפועל יוצא של אימוץ תקינה אירופית על-ידי מדינת ישראל. במסגרתה מחויבות המכוניות לעבור בדיקת זיהום אוויר מתקדמת ויעילה יותר, הכוללת גם בדיקה בסל"ד גבוה לאיתור רמת פליטת חד-תחמוצת הפחמן. הבדיקה החדשה תחול על מכוניות מתודלקות בנזין, שיוצרו החל בשנת 1995 בלבד. מכוניות ישנות יותר לא ידרשו לבדיקת זיהום אוויר מחמירה, משום שלא חויבו בממיר קטליטי. עוד ממהרים להסביר במשרד התחבורה כי "מדובר במענה לדרישה ציבורית מטעם ארגוני ירוקים ובכלל, לשפר את בדיקות זיהום האוויר הנפלט מהמכוניות".

 

לדברי משרד התחבורה, הבדיקה החדשה צפויה לארוך עד 10 דקות במקרים בהם מנוע המכונית עדיין לא הגיע לטמפרטורת עבודה יעילה, או עשרות שניות במקרים אחרים. המשמעות היא כי אם המכונית תגיע לבדיקה עם "מנוע קר", מדובר יהיה בהכפלה (ויותר) של משך בדיקת הרישוי. זה גם אומר שכדי להביא את המנוע לטמפרטורת עבודה יעילה, יאלץ בעל המכונית לחמם את המנוע בהילוך סרק. לפי הנחיות משרד התחבורה, מכוניות הממתינות להתחממות מנוע לקראת בדיקת זיהום אוויר יעמדו במקום מיוחד שיוקצה לצורך העניין. האם מישהו נתן שם את דעתו לגבי זיהום האוויר שיגרם כתוצאה ממנועים העובדים בהילוך סרק במשך עשר דקות תמימות?

 

אבל ישנן כמובן בעיות, מלבד הכסף שאנחנו נדרשים לשלם והזיהום שייצרו מנועים "מתחממים". מכוני רישוי רבים אינם מצוידים במקום מתאים לצורך המתנה וביצוע בדיקות, ואת הלחץ והפקקים במקומות הקטנים מדי בכל מקרה, אתם יכולים רק לשער. למשרד התחבורה זה לא מפריע. הבדיקה החדשה, כך הם מצהירים, תבוצע גם במכונים בהם אין עמדת המתנה.

 

איך העניין ייפתר? מדובר באינטרס של מכון הרישוי לייצר עמדות המתנה, כך הם מסבירים. מכוני רישוי הנמצאים בתחרות אחד עם השני ישאפו להציע שירות מהיר ועל כן יש להניח כי יבצעו התאמות למסלולי הבדיקה כדי למנוע עיכובים. מעניין מתי מקבלי ההחלטות במשרד הרישוי ניגשו להעביר את המכונית הפרטית "טסט" בפעם האחרונה.

 


17:29 , 22.03.06 YNET
הדפסשלח לחבר
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד