בדיקה לא נקייה
כבר חודש וחצי שכדי לעבור טסט צריך להעביר את המכונית בדיקת פליטת גזים מורחבת. הבעיה: ציוד לא מתאים וחוסר ידע של המוסכים מכשילים כלי רכב בלי סיבה של ממש איך תדעו אם המכונית שלכם תקינה ומה ניתן לעשות כדי לשפר את התוצאות
בני ברק

לפני חודש וחצי הטיל משרד התחבורה גזרה חדשה על הנהגים בישראל: כל רכב המונע בבנזין משנת ייצור 95' ומעלה ייאלץ לעבור בדיקות מחמירות לפליטת גזים בעת חידוש רישיון הרכב. במקום הבדיקה שהייתה נהוגה עד כה, של פליטת פחמן חד-חמצני בלבד ובזמן סיבובי סרק של המנוע, נבדקת מעתה פליטת 4 גזים - גם בסיבובי סרק של המנוע וגם כשהוא חם וסיבובי המנוע נעים בין 2,800-2,300 סל"ד.

 

באופן לא מפתיע, יש כאלה שיודעים להרוויח מהגזרה החדשה שהונחתה על ציבור הנהגים. אם לשפוט לפי התלונות על הונאה שהגיעו למערכת, מדובר במספר לא מבוטל של בוחנים במכוני הרישוי ובמוסכים שעמם הם קשורים.

 

להוראה החדשה לא נערכה תקופת הרצה, ובמהלך החודש וחצי האחרונים נכשלו כלי רכב רבים בבדיקות הללו, לא תמיד באשמתם. במקרים רבים נכשלו המכוניות במבחן בגלל כשלים מצד מכוני הרישוי בבדיקת הרכב, חוסר ידע של המוסכים והיעדר מכשור מתאים לאיתור התקלות. נהגים נאלצו לשלם סכומי כסף גדולים כדי לתקן את הליקויים שנמצאו במכוניתם. בדיעבד התברר שבמקרים רבים התיקון - שעלותו יכולה להגיע לאלפי שקלים - היה מיותר, משום שגם אחריו הרכב לא עבר את מבחן הגזים.


צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

ככה זה עובד: בעל הרכב מגיע למכון הרישוי, בעת הבדיקה מתברר שרכבו נמצא מזהם - כך לפחות מדווחים לו. הבוחן מציע לבעל הרכב לקפוץ ל"מוסך ממול" עם הטופס, "שם כבר ידעו מה לעשות". בעל הרכב עושה כדברי הבוחן ונכנס למוסך, שם בודקים לו את הרכב פעם נוספת, עורכים ניקוי למערכת הדלק בעזרת תוסף דלק, לעתים קרובות גם מחליפים לו פילטר אוויר וגובים ממנו בסוף הטיפול 500-450 שקל. בעל הרכב חוזר למכון הרישוי עם הקבלה מהמוסך. כאן מעבירים אותו בדיקה נוספת באותה עמדה. אם מתברר שהוא שוב לא עבר את הבדיקה ומקים קול צעקה על ששילם מאות שקלים למוסך - מעבירים אותו לבדיקה במכשיר ובעמדה אחרים - ואז, באורח פלא, הוא עובר את הבדיקה.

 

"איתי דיברת?"

 

מאחת התלונות שהועברו אלינו נוכחנו לדעת כי קיימת גם שיטה משוכללת יותר, בה לא צריך לשתף את המוסך ברווח צדדי: לאחד המכונים באזור השרון נכנס בעל רכב לצורך טסט. הבוחן הודיע לו שהרכב נמצא מזהם. עוד בטרם הספיק הנהג לשאול מה עליו לעשות, הבוחן קרא לבוחן אחר במכון והעביר לו את טופס הבדיקה מבלי שבעל הרכב ראה אותו. הבוחן השני בישר לנהג שהמצב בכי רע והתיקון עשוי לעלות מאות ואף אלפי שקלים - אבל הוא מציע לו טיפול שיעלה רק 95 שקל.

 

הנהג הסכים מייד, כמובן, והרכב עבר לעמדת הבדיקה האחרת, שם כבר המתינו בתור כמה בעלי כלי רכב נוספים. הבוחן מילא ברכב תוסף דלק, וביקש מהנהג שיניח למנוע לפעול למשך כמה דקות "כדי שהחומר יעבוד". בנקודה זו עשה הבוחן טעות: הוא השאיר את טופס הבדיקה המקורי ללא השגחה, וכך ראה אותו הנהג לראשונה וגילה שלמעשה אין שום נתון חריג בפליטת העשן. הרכב צריך היה לעבור את מבחן זיהום האוויר, כולל פליטת הפחמן החד-חמצני שבגללה נכשל כביכול.

 

הנהג חזר לבוחן הראשון ודרש שיראה לו את טופס הבדיקה המקורי. הבוחן קצת החוויר ואמר שהוא הולך לבוחן השני, לקחת את הטופס. הנהג ביקש להצטרף אבל הבוחן סירב. כעבור כמה דקות חזר הבוחן עם הטופס ואמר שכנראה הייתה טעות. בעל הרכב התעקש לשוחח עם הבוחן השני, ניגש אליו ושאל כיצד העז לשקר לו. אלא שזה הפך זר מוחלט: "איתי שוחחת? אני חושב שאתה טועה. יש כאן לחץ גדול ואולי דיברת עם מישהו אחר", כך אמר לו אותו בוחן שהציע לו טיפול רק כמה דקות קודם לכן.

 

בסופו של דבר בישרו הבוחנים לנהג שהוא אינו חייב בתשלום עבור התוסף.

 

איך מטפלים בבעיה

 

אז מה אפשר לעשות כדי להתמודד עם הכרזות בנוסח "הרכב שלכם מזהם את הסביבה - נכשלתם בטסט" מצד מכוני הרישוי? אם אומרים לכם שנכשלתם בטסט בגלל זיהום אוויר, בקשו לראות את טופס הבדיקה. זהו טופס ממוחשב שנפלט ממחשב מכשיר הבדיקה. השוו את מה שרשם המחשב בטופס לערכים המותרים בפליטת גזים, ואל תסמכו על מה שהבוחן מראה או "מקריא" לכם. אם הנתונים של הבדיקה לא חורגים מהגבולות הללו - הרכב שלכם במצב תקין ואין להכשילו בטסט. יש לבדוק גם אם הבדיקה נעשתה בטמפרטורה של 80 מעלות צלזיוס לפחות ובסיבובי מנוע של מעל 2,300 סל"ד.

 

לרכב "ותיק" שווה בהחלט לבצע טיפול מונע לפני טסט, כדי לנקות את מערכת הדלק שלו מפיח שהצטבר במהלך שנות השימוש. הטיפול מורכב משני שלבים: כמה ימים לפני מועד הטסט יש להכניס תוסף דלק המנקה את המערכת. התוסף נמכר בחנויות לאביזרי רכב וכדאי לרכוש מוצרים של חברה ידועה ומוכרת שיכולים לנקות גם את השסתומים וגם את המזרקים. המחיר לתוסף טוב: 100-80 שקל. אחרי כמה ימי נסיעה עם החומר הזה (מומלץ כ-500 ק"מ) יש להיכנס למוסך כדי שיבדוק את פליטת הגזים. יש לוודא שבמוסך יש מכשיר בדיקה מתאים - מהסוג הקיים במכוני הרישוי.

 

אם פליטת הגזים גבוהה מהמותר, השלב הבא הוא ניקוי המערכת בלחץ. ניקוי זה חייב להיעשות במוסכים עם מכשור מתאים והוא כולל הזרקת חומר ניקוי לתוך הסעפת בלחץ של 3.5 אטמוספירות (דרך פתח פילטר האוויר). הטיפול נמשך 25-20 דקות כשהמנוע פועל והוא מנקה במהירות ויעילות את הפיח מכל מערכת הדלק. עלות הטיפול: 350-250 שקל.

 

אחרי הטיפול כדאי לבדוק שוב את הרכב. אם עדיין יש זיהום מעל המותר, הבעיה מורכבת יותר ומחייבת בדרך כלל טיפול יסודי יותר, של החלפת חיישנים או ממירים, מערכת הצתה וניהול מנוע וכן הלאה.

 

לשם המחשת שלבי הטיפול המונע לפני הטסט, ערכנו ניסוי-ניקוי לרכב במתקן הדגמה של חברת פטרוטק - יבואנית מוצרי בדיקה לפליטת גזים ומשווקת מוצרי בי.ג'י בישראל. תוצאות הבדיקה, שמחירה 400-350 שקל, היו מפתיעות. הרכב הנבדק היה דייהו סופר רייסר מודל 99', עם קילומטראז' של 100 אלף ק"מ. הרכב עבר במתקן הגזים בדיקה ראשונית והתוצאות העלו כישלון טוטלי בטסט.

 

השלב הבא היה טיפול באמצעות שטיפת מערכת הדלק בלחץ ולאחר מכן הוספת חומר ניקוי למיכל הדלק. הרכב נסע לאחר הטיפול במשך כ-20 דקות וחזר לבדיקה באותו מכשיר. תוצאות הבדיקה החוזרת היו מפתיעות: פליטת הפחמן החד-חמצני, שהיא מקור הכשלון העיקרי, ירדה מרמה של 0.7% ל-0. פליטת פחממני הדלק הלא שרופים ירדה מרמה של 0.131 ל-0.009 PPM.

 

גזים: הערכים המותרים* 

CO (פחמן חד-חמצני) - עד 0.3%

CO2 (פחמן דו-חמצני) - 16%-14.5%

HC (פחממני דלק לא שרופים) - עד 100 PPM

O2 (חמצן) - 0.5%-0.1%

למבדה (יחס אוויר לדלק) - 1.003%-0.997%

*בסיבובי מנוע של 2,800-2,300 סל"ד

 17:20 , 17.05.06 YNET
הדפסשלח לחבר
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד