צמיגים סיניים נאסרו לייבוא
בני ברק

משרד התחבורה אסר בימים אלה על המשך ייבוא צמיגים סיניים מתוצרת "קינג טאייר", לאחר שבדיקות מדגמיות מצאו בהם ליקויים. שימו לב, צמיגים אלה מיובאים לישראל על-ידי חברת "צמיגי געש" מפתח תקווה.

 

נכשלו בבדיקה

 

במשרד התחבורה מהדקים לאחרונה את הפיקוח על יבוא צמיגים זולים, בעיקר מיצרנים לא מוכרים מהמזרח הרחוק וממדינות עולם שלישי. במסגרת הפיקוח נערכו במעבדות בגרמניה בדיקות גם לצמיגי "קינג טאייר", שהראו כשל ברור בצמיגים. המשרד ביקש הסברים, אך התשובה שהתקבלה מחו"ל - כך נטען - "הייתה מתחמקת ולא היה בה מענה לממצאי הבדיקה כנדרש?."? פניות נוספות מחודש יוני, הן של יבואן הצמיגים והן של מכון התקנים?, נותרו ללא מענה. לפיכך הוחלט במשרד התחבורה להכריז על היצרן הסיני כ"יצרן מוגבל", ולאסור את ייבוא צמיגיו לישראל.

 

 מחברת צמיגי געש, יבואני הצמיגים, נמסר בתגובה כי הצמיגים מיובאים לישראל מטייוואן זה שנתיים, באמצעות חברה הקשורה כנראה ליצרן צמיגים סיני בשם "טנג'יין?."? לאחר שהתגלו פגמים בצמיג שנבדק (195-60-15), ?פנתה צמיגי געש לחברה הטייוואנית וביקשה לקבל הסברים. כאמור, ללא הואיל.

 

בעקבות כך הועברה פנייה גם ליצרן הסיני עצמו. אלא שזה ענה - אחרי עיכוב ניכר - במכתב כתוב בסינית בלבד. המסמכים הועברו למשרד התחבורה, אבל זה דרש לקבל מכתב באנגלית. צמיגי געש פנתה שוב לסינים וביקשה לתרגם את המכתב לאנגלית, אבל שוב לא התקבלה כל תשובה. מהחברה נמסר כי התנהלות זו של הסינים הביאה לניתוק הקשרים עמם, עוד לפני הודעת משרד התחבורה על איסור ייבוא הצמיגים.

 

כדאי להזכיר כי לפני כשנתיים החליט משרד התחבורה לפתוח את שוק הצמיגים לתחרות חופשית, תוך מטרה להוזיל מחירים. כיום ניתן להשיג צמיגים שמיובאים לא רק באמצעות יבואנים רשמיים וישירות מהיצרן, אלא גם דרך גורמים נוספים בענף הרכב, המשמשים מעין "ברוקרים" לייבוא צמיגים. אין כל ספק כי היצע הצמיגים הזולים ובעלי האיכות המפוקפקת עלה לעין ערוך מאז אותה החלטה.

 

המלצתנו המפורשת: רכשו רק צמיגים בעלי שם מוכר, כאלה שאתם מכירים או שהסביבה יכולה להמליץ או להתייחס אליהם. אחרי הכל, הצמיג הוא הקשר היחיד שלכם לכביש. לא שווה הרי למצוא עצמכם במצב

תאונה חלילה, רק מכיוון שחסכתם כמה מאות שקלים, אחת לכמה עשרות אלפי קילומטרים...

 

YNET 1.8.06

הדפסשלח לחבר
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד