פגוש שלא כדאי לפגוש

לפני כשנתיים וחצי הידרדרה מכונית חונה ופגעה בהונדה סיוויק של יוחנן מזרחי מירושלים. כתוצאה מהפגיעה ניזוק הפגוש האחורי של הסיוויק. חברת הביטוח שבה היה מבוטח מזרחי אישרה את החלפת הפגוש האחורי שנפגע בפגוש חלופי מתוצרת טייוואן, שעלותו היתה לפני כשנתיים וחצי 475 שקל. עלות פגוש מקורי להונדה סיוויק היתה אז 5,187 שקל.

לאחר התיקון, מזרחי הוציא את הסיוויק מן המוסך אך סבר כי הפגוש אינו מתאים למכוניתו: המרווחים בין הפגוש החלופי למכונית בלטו לעין ואפשר היה לראות הבדלים בין התאמתו למכונית לבין התאמת הפגוש המקורי. מזרחי תבע את חברת הביטוח בבית משפט לתביעות קטנות בירושלים ואף שלח במסגרת התביעה את הפגוש החלופי לבדיקה במעבדה המטאלורגית (בדיקת הרכב חומרים) בטכניון, שגילתה ליקויי בטיחות: מבדיקת המעבדה עלה כי רמת ספיגת האנרגיה של הפגוש המקורי (כלומר יכולתו לספוג מכה) גבוהה פי 8 מזו של הפגוש החלופי. בחוות הדעת של המעבדה נכתב: "התגלו הבדלים בצורה ובמידות החלקים החלופיים בהשוואה לחלקים המקוריים. ניתן להסיק שהחלקים החלופיים אינם עומדים בטיבם, צורתם, איכותם וברמת הבטיחות לעומת החלקים המקוריים".

בפסק הדין קבע שופט בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים יוסף ריבלין: "הפגוש החלופי, איכותו פחותה משמעותית מהפגוש המקורי". לאור העדויות, ובעיקר ממצאי הטכניון, קבע השופט כי יש להתקין במכוניתו של מזרחי פגוש מקורי. עוד הוסיף השופט ואמר: "פגוש הנו אביזר בטיחותי ואין מקום להתפשר עליו".

מכות חנייה קטלניות

"אדם שמכוניתו נפגעה בתאונה והפגוש שלה הוחלף במוסך הסדר צריך להיות מודע לכך שהפגוש החלופי שהותקן במכוניתו אינו בהכרח בטיחותי", אומר רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים בישראל. מוסך הסדר הוא מוסך שהגיע להסדר עם חברת הביטוח: כאשר מבוטח מתקן את רכבו במוסך הסדר, לרוב הוא משלם תמורת התיקון רק את דמי ההשתתפות העצמית הנקובים בפוליסה, והיתרה משולמת על ידי חברת הביטוח. לוי: "פגוש זול, לרוב מתוצרת המזרח הרחוק, שעלותו כ-500-300 שקל, לא תמיד יבלום מכה במקרה של תאונה. גם במהירות חנייה, הפגוש עשוי שלא לעמוד במכה ולהישבר".

חברת קרסו, יבואנית רנו וניסאן, ערכה השוואה באמצעות חברת מאטריקס הנדסה בין תכונותיו של פגוש מקורי של רנו קליאו לפגוש חלופי. הבדיקה גילתה כי הפגוש החלופי נופל מהמקורי ביכולתו לספוג מכה בשיעור של יותר מ-50%. אחרי שנחשפו שני הפגושים לקרני UV במשך 500 שעות - תנאים המדמים קרינת שמש בקיץ ישראלי - התגלה כי הפער עלה ל-60%.

במכוניות שבהן מותקן פגוש מקורי, יגרמו רוב "מכות החנייה" לפגוש להתכופף ולחזור למקומו, לעתים מבלי שבעל הרכב יהיה מודע לפגיעה כלשהי. במכוניות שבהן הותקן פגוש חלופי, המצב עשוי להיות שונה. "ראינו פגושים חלופיים שנשברו כתוצאה ממכות חנייה," אומר לוי. "נתקלתי במקרים שבהם אנשים שקנו מכונית חדשה הופנו אל מוסך הסדר לאחר שמכוניתם עברה תאונה, שם הותקן פגוש חלופי. לאחר זמן קצר קיבל הפגוש החלופי מכה במהירות נמוכה ונשבר לרסיסים. מאחר שבחברת הביטוח נרשם שבתאונה הראשונה הותקן במכונית פגוש חלופי זול, הסתכמה עלות הפגוש בתאונה השנייה בסכום נמוך מגובה ההשתתפות העצמית. בעל המכונית נאלץ לשאת במלוא עלות התיקון מכיוון שלא יכול היה להפעיל את הביטוח".

בכמה תאונות הנזק אינו מסתכם בפגוש שבור בלבד. מכיוון שיש פגושים חלופיים שאינם גמישים דיים, הם אינם סופגים את עוצמת המכה כראוי. כך, פגיעות רבות שיכלו להסתכם בתיקון קל של הפגוש, מגיעות לכדי החלפת רדיאטורים, מכסי מנוע ואפילו תיקון של שלדת הרכב - דבר שעשוי להביא לירידה בערכה של המכונית.

הפגיעה עוברת אל הנוסעים

הנזק הנגרם מהתקנת פגושים חלופיים אינו רק כלכלי. פגוש תחליפי שאינו גמיש, אינו מסוגל לספוג את עוצמתה של מכה במקרה של תאונת דרכים. מכיוון שעוצמת המכה אינה נספגת כראוי על ידי הפגוש, היא מועברת אל השלדה ואל תא הנוסעים.

"ראית פעם תאונה שבה מכונית אחת ניזוקה ולמכונית השנייה כמעט לא קרה דבר?" שואל בעל מוסך, "יש מקרים שבהם זה קורה בגלל פגוש חלופי. אם הפגוש, שנועד לספוג את האנרגיה של הפגיעה, נשבר במקום להימעך, עוצמת המכה מועברת אל המכונית עצמה ואל הנוסעים".

יש פגושים חלופיים שגם אינם בטיחותיים להולכי רגל. "על פי תקנות איגוד חברות הביטוח האמריקאי, חייב פגוש לספוג מכות במהירות של עד 5 מייל לשעה. בישראל מתעלמים מתקנים כאלה", אומר לוי.

בעוד שפגושים מקוריים מסוגלים לספוג את עוצמת הפגיעה בהולכי רגל במהירויות נמוכות, לא כל הפגושים החלופיים מסוגלים לספוג את עוצמת הפגיעה הזו.

אין תקן בטיחותי

על פי דרישות משרד התחבורה, על יבואני פגושים חלופיים להמציא רישיון לסחר במוצרי תעבורה והצהרת יצרן שהוא אכן יצרן חלקי פח. בנוסף דורש משרד התחבורה ביצוע בדיקה במעבדה מוסמכת לרכב, המאשרת כי החלק הנבדק עומד במפרט לבדיקת חלקי פח.

ואולם זה שנים רבות פגושי מכוניות אינם עשויים פח - כיום עשויים פגושים מתרכובות פלסטיות. תפקידו של פגוש פלסטי שונה לחלוטין מתפקידם של חלקי פח, אך התקנות ליבוא זהות ומתעלמות מתכונות הכרחיות של פגושים, כגון גמישות ויכולת ספיגת אנרגיה.

בשל פירצה זו, הדורשת מפגושים חלופיים להציג תכונות המיוחסות לחלקי פח, ניתן לייבא פגושים נחותים באיכותם. "כיום אין תקן בטיחותי לפגושים שקבע משרד התחבורה ולכן קשה לומר מהו פגוש כביכול בטיחותי", אומר יבואן חלפים.

ממשרד התחבורה נמסר: "בימים אלה פועלת ועדת מומחים מקצועית בסיוע המעבדות המוסמכות לרכב, אשר מטרתה לשפר את מערך הבדיקות במפרט הקיים ולקבוע מפרט בדיקות לפגושים. יש לציין כי חובתו המקצועית של מוסך מורשה לוודא שהחלק אשר הוא מתקין ברכב מתאים לסוג הרכב המתוקן מבחינת איכות הגימור והתאמתו למקור".

למי שמכוניתו נפגעה בתאונה מומלץ להקפיד על כך שתיקונה יתבצע במוסך מורשה שהוא בוחר, מכירו ובוטח בו. זכות בעל המכונית לבחור את המוסך שבו היא תתוקן וזכותו להזמין שמאי מטעמו שיעריך את הנזק שנגרם לה.

בנוסף, בעל המכונית זכאי לדרוש תיקון מלא תוך שימוש בחלפים ראויים ולקבל אחריות מלאה של המוסך שביצע את התיקון.

הדפסשלח לחבר
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד