לוחיות זיהוי לכל החיים (25/02/05)
27/02/2005
כמו באמריקה
משרד התחבורה מתכנן להנפיק עבור הנהגים לוחיות זיהוי אישיות "לכל החיים", כנהוג בארה''ב
  אבי אשכנזי
25/2/2005  6:17
הכינו את הכיתוב האישי שלכם: במשרד התחבורה בודקים את האפשרות להחליף את כל לוחיות הרישוי של כלי הרכב בלוחיות רישוי פרטיות לנהגים, כפי שנהוג בארצות-הברית ובחלק ממדינות אירופה.
 
שר התחבורה מאיר שטרית הורה אתמול לאנשי משרדו להקים צוות מיוחד, שיבדוק את האפשרות לשנות את שיטת הצמדת לוחיות רישוי לכלי רכב בכבישי ישראל. על פי הנוהג הקיים, כל כלי רכב שעולה לכביש מקבל במוסכי היבואן לוחית רישוי צהובה שבה שבע ספרות, והיא משמשת לזיהוי הרכב במשך כל "חייו". רק כאשר הרכב יורד מהכביש, המספר מתבטל.
 
לעומת זאת, בחלק ממדינות אירופה ובארצות-הברית נהוג כי כל בעל רכב מקבל לוחית רישוי אישית, המורכבת מצירוף אותיות וספרות, והיא מלווה אותו בכל פעם שהוא מחליף רכב. ההחלטה לבחון את האפשרות להנפיק לוחיות רישוי אישיות לנהגים, באה בעקבות העלייה החדה במספר גניבות כלי הרכב בארץ. "אנחנו סבורים שאם לכל נהג תהיה לוחית רישוי אישית משלו, יהיה קשה לזייף ולהעלות לכביש כלי רכב גנובים", אמר בכיר במשרד התחבורה.
 
עוד טוענים במשרד התחבורה כי לוחית רישוי אישית תשפיע גם על הרגלי הנהיגה, ותקטין את מספר תאונות הדרכים. "הכוונה היא שלוחית הרישוי תהיה כמו מספר תעודת זהות", אמר גורם במשרד התחבורה, "ברגע שאדם יוציא רישיון נהיגה, הוא יקבל גם רצף מספרים של לוחית רישוי, ואותה יצמיד לכל כלי רכב שבו ינהג. העובדה הזו תגביר את האחריות של הנהג בכביש, וגם תקל את הזיהוי שלו בעת הצורך".
 
בוועדה שהוקמה לבחון את החלפת לוחיות הרישוי חברים בכירים באגף הרכב במשרד התחבורה, יועצים משפטיים ואנשי אגף התנועה של המשטרה. הוועדה אמורה להגיש בקרוב את מסקנותיה לשר שטרית.
* הכתבה מתוך אתר NRG
הדפסשלח לחבר
לוגו אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד